הטיפול הטוב ביותר או המטפל הטוב ביותר?

טיפולים של פסיכותרפיהטיפולי רפואה משלימה ופסיכותרפיה הם בעלי פוטנציאל משמעותי ליצור הטבה במצב הנפשי, הפיזיולוגי, או הרגשי של מטופל. במהלך טיפולים פסיכותרפיים לוקחים על עצמם המטפל והמטופל גם יחד לצעוד לעבר שינוי מחשבתי, החלפת "משקפיים", ניתוח עמוק של המציאות והמחשבות אודותיה, שינוי שבמקרים מוצלחים יגרור אחריו את הרצון היכולת לשנות דפוסי מחשבה והתנהגות בעייתיים.

השאלה הנשאלת היא, אם כן, איך ניתן לדעת מהו סוג הטיפול המתאים ביותר? מיהו המטפל שתוכל אתה, כמטופל, לעבור איתו מסע משמעותי ואינטימי כל כך? מהן ההכשרות שרצוי שיהיו לו? וכיצד תזהה אותו?

כמה תשובות אפשריות לשאלות הללו, במאמר שלפניכם.

מתי פסיכותרפיה הוא הטיפול הטוב ביותר?
לימודי פסיכותרפיה מעניקים למטפל ארסנל של טכניקות, כלים והתייחסויות על מנת לסייע למטופל לבחון את המציאות בעיניים חדשות, לעורר אותו למחשבה בסגנון חדש ושונה, ולעודד אותו לקראת שינוי התייחסויות, דפוסים, ותגובות בקשר למציאות חייו.

טיפול פסיכותרפיה בדרך כלל אינו מציע פתרון מהיר לבעיות, אבל הוא כן מציע פתרון יסודי ועמוק. הוא מתאים במצבים שבהם המטופל נכון "לצלול פנימה", לקיים שיחות נפש עמוקות על מצבו ולקבל ביקורת (שתוגש באופן מקצועי ונוח לעיכול) בנוגע לנקודות שהוא מעלה.

התהליך הפסיכותרפי בדרך כלל מקבל יתר משמעות ככל שהוא נמשך והקשר עם המטפל מעמיק. אם כן, טיפולים פסיכותרפיים הם בדרך כלל טיפולים ארוכי טווח, הנמשכים על פני חודשים ואפילו שנים.

מתי טיפול פסיכותרפיה הוא הטיפול הטוב ביותר?
אין ספק שאיכות הטיפול הפסיכותרפי שיתקבל קשורה קשר הדוק וישיר עם איכות המטפל שתבחרו ועם מידת ההתאמה שלו אליכם, להשקפת העולם שלכם ולחוויית המציאות שלכם כפי שהיא כיום. מטפלים שונים מתאימים למטופלים שונים, על הנטיות שלהם והיכולת שלהם לחשוף ולהיחשף.
כל מטופל מגיע עם העדפה לסוג תקשורת מסויים, ומטפל מוצלח יידע להצטרף אליכם במקום שבו אתם נמצאים כעת – לקבל אתכם ולשדר הבנה זו באופן שאינו משתמע לשתי פנים במהלך הטיפול. ממקום זה, ולאט לאט, יתבצע תהליך יסודי, מונחה, ועמוק של שינוי. בתוך התהליך, המטפל יהיה המשענת שלכם, המשקפיים שלכם וה"דלי" שיספוג את תגובותיכם האוטומטיות לתהליך הטיפולי.

מטפל שמדבר בשפה שלכם
מכל אלה ניתן להבין, שבחירת מטפל מוצלח עומדת בראש רשימת הקריטריונים לתהליך טיפולי מוצלח. ישנם זרמים שונים של לימודי פסיכותרפיה. בבואכם לבחור את המטפל המתאים עבורכם, חשוב שתבחרו את זה שאתם מצליחים להתחבר אליו – גם אם רק בשיחה הראשונית שערכתם איתו טלפונית. הזרם הטיפולי שלו ישפיע על הכלים שבהם הוא ישתמש בטיפול. כך למשל פסיכותרפיה יונגיאנית היא יצירתית מאוד והמטפלים בשיטה זו יטו לנתח חלומות ולשמוע על סמלים שמלווים אתכם. לעומתה, לדוגמא, פסיכותרפיה שמושפעת מהזרם הפרוידיאני תיטה לדבר על העבר שלכם ועל השפעתו על מי שאתם ועל תפישת עולמכם כיום.Powered by Olark

Chat Powered by Olark Live Sales Chat