רפלקסולוגיה: עקרונות השיטה העתיקה והשפעתה על הבריאות

שיטת הרפלקסולוגיה נשענת על ידע עתיק שמקורו בתרבויות קדומות, ולצידו גם ידע מדעי מתקדם מהעת החדשה. מדובר בשיטה שהוכחה כיעילה ובעלת השפעות חיוביות על מגוון רחב של בעיות בריאות, וניתן ללמוד אותה בלא מעט מוסדות ומסלולים. למעוניינים, ניתן למצוא מידע חשוב על לימודי רפואה משלימה באתר טרנספורמציה – אינדקס ללימודי רפואה משלימה בישראל.

מקורות הרפלקסולוגיה

ראשית, מקור המילה רפלקסולוגיה הינו במונח הלועזי reflection, כלומר גם השתקפות וגם רעידה. מכאן ניתן להבין שניים מהעקרונות החשובים של השיטה – שיקוף של הגוף בכללותו בכפות הרגליים, והרעדה של אזורים בכף הרגל שמניעים אנרגיות חסומות. על מקורותיה של השיטה עצמה אין הסכמה גורפת, אך קיימים סימוכין לשימוש בה בתרבויות עתיקות בהודו, בסין ובמצרים מלפני אלפי שנים. השיטה שהועברה ושוכללה מדור לדור נעשתה סדורה ומוכרת יותר למערב בתחילת המאה ה- 20, כאשר רופא בשם וויליאם פיצ'גראלד החל לפתחה. לאחר מכן, לקראת מחצית אותה המאה המשיך לפתח את השיטה יוניס אברהם, שטבע את המונח המוכר לנו כיום – רפלקסולוגיה.

עקרונות הרפלקסולוגיה

ישנם מספר עקרונות בסיסיים המנחים את הרפלקסולוגיה. הראשון שבהם הוא כאמור שכפות הרגליים מייצגות את הגוף בכללותו, ושקיים קשר הדוק (הוליסטי) בין תהליכים גופניים, רגשיים, רוחניים ומחשבתיים. על פי תפיסה זו, הכף השמאלית של הרגל משקפת את צד שמאל של הגוף, הכף הימנית את צד ימין ועמוד השדרה מצוי במרכז. הפירוט המלא יותר מורה על הכריות של כפות הרגליים כמשקפות את החזה, האצבעות את הראש, העקבים את האגן והרגליים, וגשר כפות הרגליים כמשקף את הבטן. מתוך ההנחות האלו נובע עיקרון מרכזי שני של הרפלקסולוגיה, והוא שניתן לא רק לאבחן בעיות אלא גם לטפל בהן על ידי לחיצה ועיסוי של כפות הרגליים באזורים התואמים. נקודת המוצא היא, שאנרגיות חסומות באברי ובמערכות הגוף הן המקור לתחלואים, ושבעזרת הלחיצות ניתן לעודד מחדש את זרימת האנרגיה במערכות הורמונאלית, במערכת הדם ובמערכת העצבים. עצם התעוררות האנרגיה וזרימתה המחודשת מעוררות את כוחות הריפוי הטבעיים של הגוף, ותורמות להחלמה ולשמירה על בריאות לאורך זמן.

השפעות הרפלקסולוגיה

באמצעות הרפלקסולוגיה ניתן לטפל במגוון רחב של תסמינים קיימים, או להיעזר בה כטיפול מונע. בתוך כך, היא מתאימה כמעט לכל אדם ובכל גיל, החל בילדים, קשישים ותינוקות, ועד למבוגרים הסובלים ממחלות כרוניות או נשים בהיריון. כך לדוגמא, לאורך השנים נמצא כי הרפלקסולוגיה יעילה לקשת רחבה של סוגיות בריאות, ביניהן חיזוק של מערכת החיסון, הקלת אלרגיות ובעיות אורתופדיות, סיוע במצבים של חרדה, והקלת מתחים וכאבי ראש. כמו כן, במחקרים מדעיים התגלה שיפור בחולי סרטן, סוכרת, טרשת נפוצה, בעיות במערכת הנשימה ופגיעות בעמוד השדרה. יחד עם זאת, יש לציין כי במקרים מורכבים לא מדובר על פי רוב בהחלמה מלאה אלא בהקלה על תסמינים ושיפור המצב הבריאותי בכלל, כאשר הרפלקסולוגיה משמשת כ

שיטה משלימה וחשובה להתערבויות נוספות.
לימודי רפלקסולוגיה
המידע באדיבות הפניקס: ביטוח בריאות לחו"ל
Powered by Olark

Chat Powered by Olark Live Sales Chat