תרופות ללא מרשם: מה נחוץ בבית וממה צריך להיזהר

בעידן בו אנו חיים, תרופות רבות אינן דורשות מרשם רופא, והן מוצעות בבתי המרקחת ובחנויות אחרות לכל אדם בוגר. אמנם, חלקן של התרופות יעילות מאוד ובהחלט מומלצות להחזקה בבית. ואולם, חשוב לדעת כי חלק מתרופות ללא מרשם עלולות להיות מסוכנות, בייחוד אם הן ניטלות במינונים גבוהים או בשילובים לא נכונים.

מהן תרופות ללא מרשם

באופן כללי, תרופות מיוצרות על ידי חברות או רוקחים ונדרשות לאישור  של משרד הבריאות וגופים רפואיים ובריאותיים נוספים. הן מכילות חומרים כימיים פעילים המשפיעים על פעילותם של תאים מסוימים, וכן חומרים הנדרשים לגיבוש צורת וצבע התרופה ושחרור החומרים הפעילים בגוף. למעשה, כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי, שפרטיהן חייבים להיות מצוינים באריזה. בהקשר לכך, שיווק התרופות מסווג לשני תחומים עיקריים: תרופת עם מרשם רופא (Rx) ותרופות ללא מרשם רופא (OTC), כאשר כל קטגוריה מחולקת לקטגוריות משניות. תרופות ללא מרשם נחלקות לתרופות רוקח (P) שניתן לרכוש בבית מרקחת רק מידי רוקח מוסמך, ותרופות המיועדות לשיווק כללי (GSL) אשר נמכרות במקומות שונים לאחר שקיבלו אישור מטעם משרד הבריאות. בעיקרון, תרופות ללא מרשם הוכרו ככאלו בשל היותן בעלות סבירות נמוכה לסכנת שימוש.

תרופות ללא מרשם הנחוצות בכל בית

רכישה נכונה של תרופות ללא מרשם יכולה בהחלט לייעל את תיק העזרה הראשונה שבבית. מדובר בתרופות מותאמות לקשת רחבה של בעיות ומחושים, כדוגמת פולידין, אקמול, נורופן או אופטלגין. בנוסף, כדאי שבכל בית עם ילדים יהיו טיפות אוזניים כמו אוטידין , לפציעות מומלץ לרכוש פולידין ואילו עבור בעיות שרירים כדאי להחזיק משחת וולטרן. זאת לצד תרופות לטיפול בפטריות וזיהומים  ותרופות כנגד הצטננות.

זהירות בעת שימוש בתרופות ללא מרשם

האפשרות לרכישת תרופות ללא מרשם מובילה לא אחת לצריכה מוגזמת שלהן, בין אם לאורך זמן או במינונים גבוהים מדי. כמו כן, ייתכנו מצבים בהם תרופות ללא מרשם נצרכות שלא לפי הוראות היצרן, או ניטלות ביחד עם תרופות אחרות היוצרות שילובים לא נכונים. מצבים אלו עלולים שלא להועיל לפתרון הבעיה הרפואית, לגרום להחמרתה או להביא להופעת בעיות רפואיות ובריאותיות  אחרות. במצבי קיצון הם עלולים אף להיות מסכני חיים. כך לדוגמא, אספירין הינה תרופה יעילה למבוגרים אך אסורה לשימוש בקרב ילדים, ובמרבית המקרים שימוש בסירופ כנגד שיעול איננו מומלץ. כמו כן, למי שסובל ממחלות לב, דם או בעיות כרוניות קשות נוספות מומלץ להיוועץ ברופא בכל מקרה של רכישת תרופות ללא מרשם. יש להבין כי תרופות ללא מרשם למעשה מעבירות את האחריות לשימוש נכון אל הצרכן, הן מבחינת זיהוי והתאמה לבעיה הרפואית, הן מבחינת המינונים ומועדי הנטילה, והן מבחינת זיהוי והתייחסות נכונה אל תופעות הלוואי.

שיטות רפואה משלימה מסקרנות אתכם? לכתבות נוספות בתחום לימודי נטורופתיה לחצו כאן

לימודי נטורפתיהPowered by Olark

Chat Powered by Olark Live Sales Chat